جاذبه های گردشگری کردستان

توت فرنگستان را هم بهار باید دید هم پاییز، هم تابستان و هم زمستان. سرزمین کردها هر فصل چهره ای دارد متفاوت و دیدنی. کردستان شعبده بازی را می¬ماند با حقه هایی خیره کننده و اسرار¬آمیز. پالنگان و زریوار، آبیدر و سیروان، تنگی¬سر و گویله و چهل چشمه همگی تردستی های این شعبده باز قهار اند. کردستان، هامون است و مادر و آدم برفی، باید آن را دید و اُسکارش داد.

 

 

از اینور به آنور سنندج

سنندج مرواریدی است در دل زاگرس و در مرکزیت استان. پر است از رنگ به رنگ جاذبه های دیدنی. عمارت وکیل، کلیسا مسجد جامع سنندج و مسجد دارالاحسان و بسیاری جاذبه های طبیعی و تاریخی دیگر، زیبایی این شهر را دوچندان کرده¬اند. ·

عمارت خسرو آباد

باغ و عمارتی متعلق به دوره حکومت خسرو آباد اردلان. قصری سلطنتی برای حاکمان قاجاری مزین به آجرکاری‌های شکیل، گچ‌بری‌های استادانه و اُرسی‌های زیبا و حوضی صلیبی.

جهت مشاهده تورها و پکیج ها کلیک کنید

کردستان حمام خان

حمام خان را باید دید

با آهک بری های خلاقانه اش در ضلع شمالی بازار سر پوشیده سنندج و مجاور مسجدی به نام داروغه قرار دارد. حمامی با نقوش زیبا که شمایل پرندگان است و گل بته ها و حیوانات و اشکال هندسی. جالب است که نقش پرندگان در همه جا به صورت جفت، یعنی نر و ماده کشیده شده است.

عمارت آصف را مگر می شود ندید و رفت

این موزه ی دیدنی با اشیاء با ارزش، معروف است به خانه ی کرد. از دوره ی صفویه جا مانده است و قاجاری ها و پهلوی ها بخش هایی به آن افزوده¬اند.

کردستان آبیدار

درباره آبیدر هرچه بگویم کم است

ب خلاصه اش این است که کوهی است از رشته کوه ¬های زاگرس. مشرف به سنندج است و بام شهر. تفرجگاه ها و پارک هایی دارد با چشمه های بسیار و سبزه و درخت. بزرگترین سینمای رو باز دنیا که ده هزار نفر را در خود جای می¬دهد در پارک جنگلی آبیدر واقع است.

بازار سنتی

اجاذبه ی دیگر، بازار و حجره های تاریخی اش است، جا مانده از حکومت سلیمان خان اردلان. که به نقش جهان اصفهان شبیه است. حتما باید این بازار را رفت و در دل تاریخ قدم زد.

حمام وکیل الملک

این حمام جزیی از عمارت وکیل الملک است و نزدیک به پارک سپیدار سنندج. در منابع تاریخی آمده است که احتمالا این حمام فقط برای خانواده وکیل الملک ساخته شده است. این حمام به دوره زندیه بازمی‌گردد. هنرمندان زندیه، که به نقش طاووس بیشتر از سایر نقوش علاقه داشته اند، حمام را با اشکال هندسی، گیاهی و حیوانی مخصوصا طاووس خلاقانه تزیین کرده اند.

عمارت سالار سعید

این عمارت که به شکوه سنندج افزوده است سفارش«ملا لطف الله شیخ الاسلام» از علمای اهل سنت و قاضی القضات منطقه ی کردستان بوده است و در اواخر دوره سلطنت ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است. اروسی های این عمارت زیبا کار استادان سنندجی است. عمارت اینک موزه ای است سراسر از اشیای با ارزش تاریخی.

کردستان زریوار

دریاچه زریوار

یک مریوان است و یک زریوار یا زریبار یا اورامان. بزرگ‌‌ترین و البته زیباترین دریاچه‌ی آب شیرین غرب کشور. دریاچه ای باتلاقی که زیستگاهی است برای مرغابیان و انواع آبزیان، پرندگان، گیاهان و برخی از پستانداران.پارک جنگلی آبیدر واقع است.

دشت بیلو

پانزده کیلومتر که از مریوان دور شوید به دشت بیلو می¬رسید. دشتی پوشیده از گیاهان مختلف با جنگلی در حاشیه و چشمه هایی جوشان. همه ی آن چیزی که یک گردشگر آرزویش را دارد. بکر و خارق العاده. چشم نواز و دیدنی.

تفرجگاه قمچیان

جاده ی مریوان به سقز شما را به منطقه ای می¬رساند برای تفریح، به نام قمچیان. از مناطق بکر کردستان، خارق العاده و دیدنی. کوه های بلند، درختان تنومند، گیاهان خوراکی متنوع، پرندگان گوناگون همگی در یکجا گرد آمده اند تا شما از گشت و گذارتان لذت ببرید و کیفتان کوک شود.

روستای کانی سانان

کانی سانان هم از زیبایی های کردستان است. هفت کیلومتر از مریوان فاصله دارد. روستایی است 150 ساله در دامنه ی کوه و مقابل زریوار. خانه های پلکانی و ردیفی این روستا همگی از منظره ی زریوار و نیزار هایش، جنگل و کوه و علف زار بهره مندند. بلوط و مازوج، تمشک و زالزالک و آلبالوی دیمی، بادام و درخت سقز یا قصوان در جنگل های اطراف این روستا ایستاده اند و نفس می کشند.

کردستان چهل چشمه

ارتفاعات چهل چشمه

چهل چشمه مجموعه ای است از کوه ها با بیست قله. که بلندترین شان شاه نشین است با سه هزار متر ارتفاع. منطقه ای است بکر و سردسیر که در تمام طول سال برف دارد. آبشار ها و چشمه های جوشان و گیاهان دارویی خوشبو و خرس و خرگوش و روباه، گراز، گرگ و کبک های کوهی همگی زیبایی های این منطقه ی زیبا و بکر هستند که خستگی را از روح و جانتان می¬ربایند.

تفرجگاه ملاقوبی

تفرجگاه ملاقوبی یکی دیگر از جاذبه های طبیعی مریوان و از زیبایی های کردستان است. همدستی چشمه ها، علف زارها، درختان جنگلی و آسمان آبی رنگ، آن را به مکانی روح بخش و دیدنی تبدیل کرده است. این منطقه زیارتگاه و مکانی مذهبی هم هست. آنهم به سبب حضور مقبره ی فردی بنام ملاقوبی. این تفرجگاه در جنوب شرقی روستای «برقلعه» و در شمال روستای «هجرت» قرار گرفته است.میربایند.

کردستان اورامانات

روستای اورامانات تخت

در مسیر رودخانه سیروان مریوان روستایی وجود دارد با منازلی پلکانی که حیاط هر خانه‌ پشت‌بام خانه‌ای دیگر است. روستای اورامانات تخت را کوههای زاگرس در آغوش کشیده اند و پنجره ها در این روستا رو به منظره¬ای باز می¬شوند که در هیچ کجا مانندش نیست.می¬ربایند.

کردستان چهل چشمه

آبشار گویله

برای دیدن یک جاذبه ی طبیعی دیگر باید از مریوان به سمت سقز بروید. بیست کیلومتر که گذشتید به روستای گویله از مناطق بکر کردستان می¬رسید. گویله آبشاری دارد به همین نام و به فاصله ی یک کیلومتری از جاده. 50 متر ارتفاع دارد و بهارش پربار و پر آب است. آبشار گویله از میان پیچ و خم‌های جاده¬ی جنگلی و قدیمی «سقز به مریوان» می¬گذرد تا به دره برسد. گویله را برای صفای جسم و صیقل روح باید رفت و دید و لمس کرد.

روستای پالنگان

پالنگان روستایی است در ابتدای هورامان کردستان، پلکانی و قدیمی. همجوار دره¬ی زیبای تنگیور. با طبیعتی خارق العاده که در هیچ کجا مانندش را نمی¬بینید. چشمه های متعدد و جوشان این دره به رودخانه تنگیور می¬ریزند و آن را پربار می¬کنند تا با سرعت، مسیر رسیدن به سیروان را طی کند.

منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو

منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو طبیعت بکر کردستان را در خود دارد. حد فاصل کامیاران، مریوان و سروآباد قرار دارد با 57 هزار هکتار مساحت. در این منطقه تاکنون ۱۱۷ گونه پرنده، ۲۳ گونه پستاندار، ۱۷ گونه خزنده و ۲۴۲ گونه گیاهی شناسایی شده است. از سیاه‌گوش، کل و بز، خرس قهوه‌ای، پلنگ، کرکس هما و عقاب طلایی کم ندارد و پوشش گیاهی غالب، بلوط های ایستاده اند. این منطقه فوق العاده دیدنی است.

سنگ ‌نبشته اورامان یا کتیبه تنگی ور

بر بلندای کوه زینانه در اطراف روستای تنگی ور از توابع کامیاران، کتیبه ای وجود دارد متعلق به هزاره اول یا دوم پیش از میلاد. این سنگ نبشته با خطی میخی در 45 تا 50 سطر به مردم سرزمین هایی چون مصر و عیلام و ماد و مسکو اشاره می¬کند و از نیایش خدایان متعدد، نام و القاب سارگن دوم، پیروزی‌های بزرگ پادشاه سارگن دوم و یادبود‌ها می¬گوید.

گوا چشمه

چشمه گواز چشمه ای گوگردی در ده کیلومتری شمال غربی روستای پالنگان در دامنه ی کوهی واقع شده است. برای درمان بیماریهای مجاری تنفسی، روماتیسمی و بیماری های جلدی باید تن را به آن سایید و لب را به آن رساند و طعم و بوی گوگردی اش را حس کرد. وجود مواد گوگردی و آهنی در این چشمه سبب شیری شدن رنگ آب، در محل جوشش آب از زمين شده است.

منطقه اورامانات

اورامان منطقه‌ای کوهستانی است در غرب ایران که طبیعتش آذین شده با چشمه های بیشمار و رود ها و دره های پیچ و خم دار و عمیق است. جنگل های بلوط و گلابی وحشی و زالزالک دست در دست هم این منطقه را خیره کننده و کم نظیر کرده¬اند. خانه ها در این مناطق به علت شیب تند کوه، پلکانی اند و سنگ چین. مردم در اینجا گویش هورامی دارند.

غار تاریخی کرفتو

غاری است آهکی که در دوران سوم زمین شناسی شکل گرفته است. اما بخش هایی از این غار حاصل حفاری انسان است و منقش شده به شمایل انسان و حیوان و گیاه. این غار اتاق هایی دارد که به هم مرتبط هستند. کتیبه‌ای یونانی بر سردر یکی از اتاق‌های این غار وجود دارد که از این غار به عنوان معبد هراکلس نام برده‌است. کرفتو در فاصله ی ۷۰ کیلومتری شهر دیواندره واقع شده است.

\پیست اسکی نسار بیجار

پیست اسکی نسار بیجار

پیست اسکی نسار که جزء پنج تفرجگاه مهم استان است در بیجار قرار دارد. این پیست مشرف به شهر است و دسترسی بدان آسان. طول و شیبی استاندارد دارد و امکاناتش برای برگزاری مسابقات کشوری و بین المللی مناسب است.

سیروان رود

تمام طول مسیری که سیروان طی می¬کند دیدنی است. جذاب است و چشم نواز. مسیری طولانی و پر پیچ و خم را از میان دره ها و دشت ها طی می¬کند تا سرانجام به عراق برسد و به دجله ب¬ریزد. سیروان به معنی روان پاک است و مهمترین و معروفترین رود منطقه ی کردستان. این رودخانه در بخش غربی و شمال غربی هورامان قرار گرفته است.

مسجد دو مناره سقز

سقز از مناظر طبیعی و تاریخی کم ندارد اما یکی از مهمترین جاذبه هایش مسجد دو مناره است که از دوران افشاریه به جای مانده است. مسجدی مربع شکل که در ساخت آن از خشت خام، ملات گل، ستگ‌های لاشه، آجر و چوب استفاده شده‌ است. در تاریخ آمده است که نادر شاه افشار در گذر از سقز بوده است که شیخ حسن مولان آباد، از عرفای حکیم و ریاضیدان مشهور عصر افشاریه، ساخت این مسجد را از شاه طلب می¬کند. به این خاطر است که ما این مسجد را اکنون می¬بینیم.

دژ و قلعه قمچقا (دره شاهان)

در 45 کیلومتری از شمال بیجار و در منطقه حفاظت شده بیجار، قلعه ای تاریخی، مستحکم و باشکوه روی یکی از کوه‌های بلند قرار گرفته است. که مشرف است به دره شاهان. قلعه کتیبه‌ای دارد با نقش هیروگلیف که آن را در دسته ی قدیمی‌ترین کتیبه‌های نیمه تصویری ایران قرار داده است. این قلعه در حکومت اشکانیان، مادها و پارت ها وجود داشته است.

زیارتگاه حضرت عکاشه

هرسال مشتاقان بسیاری از سراسر ایران به این مکان متبرک می¬آیند تا دل و جان را با آرامشِ این مکانِ مقدس بشویند. زیارتگاه عکاشه از آنِ یکی از اصحاب پیامبر اسلام (ص) است به نام معین‌الدین روحانی، معروف به حضرت عکاشه. زیارتگاه در نزدیکی روستای کاشمر قرار دارد. یعنی 45 کیلومتری شمال غرب کامیاران و بر سر راه جاده‌ آسفالته «کامیاران - مریوان» و به روستاهای دیدنی تنگی ور و پالنگان هم نزدیک است که به راحتی می¬شود این سفر زیارتی را سیاحتی هم کرد.

قرآن تاریخی نگل

روستای نگل 65 کیلومتر با سنندج فاصله دارد و دارای طبیعتی زیبا و مناظر و چشم اندازهایی خیره کننده است. اما آنچه باعث شهرت این روستا شده است قرآنی است هزار ساله و با ارزش. نسخه ای متعلق به قرن چهار هجری که توسط خلیفه سوم نوشته شده است. نگل را بهار و تابستان باید رفت و دید که هوا خنک و مطبوع است و سرما شدید نیست.

بانه شهر خرید

این شهر تجاری در کردستان از بهترین شهرهای ایران برای عاشقان خرید است. فروشگاهها و پاساژهای زیادی که دارد تنوع کالا و خدمات را به ارمغان آورده است. با گشت و گذار در این شهر می¬توان کالاهای خارجی را با قیمت های به صرفه و مناسب یافت و با خریدشان احتیاجات را رفع کرد. تمام شهر ها و مناطق کردستان از سروآباد و قروه تا دیواندره و دهگلان همگی پر هستند از جاذبه های طبیعی و تاریخی. از رود و چشمه و دشت و کوههای سربه فلک کشیده تا پل ها و عمارت ها و قلعه های تاریخی و قدیمی همگی گرد آمده¬اند تا شادی بخش و صفا دهنده ی لحظات طبیعت گردان و گردشگران باشند. جذابیت های کردستان تمامی ندارد. در کلام نمیگنجد. طبیعت بکر کردستان را باید از نزدیک دید و لمس کرد. زیبایی های کردستان را باید خود چشید و کیفور شد و سر دماغ آمد. پس به امید سفری تکرار نشدنی به مناطق بکر کردستان در آینده ای نزدیک.
اشتراک گذاری مطلب در شبکه های اجتماعی whatsapp telegram instagram G mail yahoo

 لینک  اشتراک گذاری مطلب           http://aynazsetareh.com/Page/Show/3064

تور

معمولا در یک تور مسافرتی مفهوم و واژه ای به نام تور لیدر یا راهنمای تور را نیز می شونیم. راهنمای تور شخصی است که در یک تور، مناطق زیبا و تاریخ منطقه مورد بازدید را به مسافران معرفی می نماید. راهنمای تور باید دارای اطلاعات عمومی بالا و همچنین اطلاعات تخصصی مربوط به تور مورد هدایت خود داشته باشد تابتواند بهترین خدمات را اراده نماید

رزرو هتل

ممکن است برای رزرو هتلی به آژانس مسافرتی مراجع کنید و با اصطلاحاتی در مورد اتاق‌های هتل مواجه شوید که معنی آنها را به درستی نمی‌دانید. این که تفاوت FB با All چیست؟ تفاوت All با UAll چیست؟ در ادامه اطلاعات جامعی راجع به انواع هتل‌ها می‌خوانید پس اگر نیاز به مسافرت‌های بعدی به کشور مورد نظر خود را دارید...

ویزا

ویزا از نظر مدت اعتبار به دو نوع چندباره یا مولتی (multi) و یک باره یا سینگل (Single) تقسیم می‌شود. ویزای سینگل: چنانچه ویزای شما به صورت سینگل باشد در این صورت به شما تنها اجازه یک بار ورود به خاک آن کشور داده خواهد شد. ویزای مولتی: چناچه ویزای شما مولتی یا چندباره باشد،به شما امکان ورود و خروج‌های متعدد به کشور صادر کنند...

اینیستاگرام

اینیستاگرام شرکت خدمات مسافرتی ایناز ستاره میرداماد هر روزه بهترین پیشنهادهای مسافرتی اعم از تور ارزان و یا اطلاعات پرواز یا اطلاعات ویزای کشورهای مختلف را ارایه می دهد چنانچه بدنبال اطلاعاتی در مورد برخی از جاذبه های گردشگری کشور های پربازدید هستید به صفحه اینیستاگرام ما مراجعه فرمایید . همچنین برخی از نمایشگاههای صنعتی نیز معرفی میشود.