جاذبه های گردشگری شهر اصفهان

 

 

شهر اصفهان در مرکز ایران قرار دارد و سابقا به نام سپاهان شهرت داشته است. این شهر در دوره صفویان، پایتخت ایران بوده و از این رو دارای آثار باستانی و مکانهای دیدنی فراوان و متنوعی است برخی از جاذبه های گردشگری اصفهان که بیشترآن ها مربوط به دوران حکومت صفویان می باشد در لیست آثار جهانی یونسکو قرار گرفته است. در ادامه به معرفی تک تک جاذبه های گردشگری اصفهان و سوغات متنوع آن می پردازیم.

جهت مشاهده تورها و پکیج ها کلیک کنید

معرفی جاذبه های گردشگری اصفهان

عمارت یا کاخ عالی قاپو

کاخ عالی قاپو یکی از معروفترین جاذبه های گردشگری اصفهان است که در دوران صفویان و در ضلع غربی میدان نقش جهان ساخته شد. این کاخ حدود 36 متر ارتفاع دارد و به طور کلی 7 طبقه است اما هنگام مشاهده آن از زوایای مختلف، گاهی آن را 5 طبقه و گاهی به صورت 7 طبقه می بینید. کاخ عالی قاپو مخصوص دیدار شخصیت های مهم با پادشاه بوده و از این رو معماری زیبا و منحصر به فردی دارد.

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله از دیگر جاذبه های گردشگری اصفهان است که در ضلع شرقی میدان نقش جهان قرار دارد. این مسجد در زمان شاه عباس اول و به همراه میدان نقش جهان ساخته شد و از آنجایی که محل تدریس یکی از علمای بزرگ آن دوران یعنی شیخ لطف الله بود، نام مسجد شیخ لطف الله را بر آن نهادند. گنبد و محراب مسجد با استفاده از هنر معرق و کاشی کاری هفت رنگ تزئین شده است.

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان با طول 507 متر و عرض 158 متر یکی از بزرگترین میدان های جهان و معروفترین جاذبه گردشگری اصفهان است که 4 اثر تاریخی داخل آن قرار دارد. در این میدان علاوه بر بناهای تاریخی، حجره ها و مغازه های فروش صنایع دستی اصفهان نیز قرار دارد. میدان نقش جهان جزء اولین آثار ملی اصفهان است که در یونسکو ثبت شده است. این میدان مدتی است که به میدان امام تغییر نام داده ولی هنوز هم جزء مشهورترین جاذبه های گردشگری اصفهان است.

سی و سه پل

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اصفهان، سی و سه پل است که نام دیگر آن، پل الله وردی خان می باشد. این پل دارای طول 295 متر و عرض 14 متر است و یکی از بزرگترین پل های ساخته شده بر روی زاینده رود است. این پل نیز در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده و به دلیل وجود 33 دهانه بر روی آن، نام سی و سه پل بر آن نهاده شده است. هنگام صحبت درباره جاذبه های گردشگری اصفهان، سی و سه پل اولین مکانی است که اسمش بر سر زبان ها می آید.

پل خواجو

 از دیگر جاذبه های گردشگری اصفهان پل خواجو که بر روی رودخانه زاینده رود ساخته شده از دیگر جاذبه های گردشگری اصفهان است. این پل دارای 24 دهانه است و در گوشه های آن 2 مجسمه شیر سنگی قرار گرفته است. در قسمت وسط پل خواجو عمارتی وجود دارد که برای اقامت موقت شاهان صفوی و خانواده های آن ها ساخته شده است. این پل دارای طول 133 متر و عرض 12 متر است و بعد از سی وسه پل، معروفترین پل اصفهان است.

کاخ چهلستون

کاخ چهلسون نام ساختمانی قدیمی و مربوط به دوران شاه عباس اول است که داخل باغی با همین نام قرار دارد. این کاخ که از جاذبه های گردشگری اصفهان است دارای زیبایی های بی نظیر و منحصر به فردی است بنابراین هر کس به اصفهان سفر می کند حتما یک بار به تماشای کاخ چهلستون و زیبایی های آن می رود. علاوه بر خود کاخ، باغی که این کاخ در آن واقع شده نیز بسیار تماشایی است.

مسجد جامع اصفهان

شهر اصفهان نیز مانند اکثر شهرهای ایران دارای مسجدی با عنوان مسجد جامع است. این مسجد از قدیمی ترین بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری اصفهان است که مربوط به دوران سلجوقی می باشد اما در دوران صفویان تعمیراتی در آن انجام گرفته است. مسجد جامع اصفهان که به مسجد عتیق نیز شهرت دارد، در میدان قیام و یکی از محله های قدیمی شهر اصفهان واقع شده است.

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت در زمان حکومت شاه سلیمان صفوی و به دستور او ساخته شد. این کاخ که به صورت هشت ضلعی ساخته شده دارای ورودی هایی در هشت قسمت است و از این رو به هشت در بهشت نیز شهرت دارد. کاخ هشت بهشت که جزء جاذبه های گردشگری اصفهان است و داخل باغ هشت بهشت ساخته شده دارای کاروان سرا و بازارچه و مدرسه نیز می باشد.

منار جنبان

بنای منار جنبان که محل دفن عارفی سرشناس بوده دارای یک بقعه و دو منار است اما این دو منار با سایر منارهای دیگر متفاوت است به طوری که وقتی یکی از منارها جنبانده شود منار دیگر نیز تکان می خورد و این موضوع یکی از عجایب این بنا محسوب می شود. در واقع این ویژگی منار جنبان است که آن را به یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان تبدیل کرده است.

کلیسا و موزه وانک

از دیگر جاذبه های گردشگری اصفهان که بسیار دیدنی و زیبا است می توان به کلیسا و موزه وانک اشاره کرد. این کلیسا که موزه ای داخل آن قرار دارد در زمان حکومت شاه عباس دوم و برای ارامنه آن دوران ساخته شد. کلیسا و موزه وانک دارای برنج ناقوس 3 طبقه است که در طبقه دوم آن ساعتی بزرگ و با وزن 300 کیلوگرم وجود دارد. همچنین داخل کلیسا و روی دیوارهای آن نقاشی های زیبای رنگ روغنی کشیده شده است.

محله جلفا

محله جلفا، نام یکی از محله های قدیمی شهر اصفهان است که محل زندگی مسیحیان و ارمنیان این شهر می باشد. در واقع این محله برای ارمنیان و به دستور شاه عباس اول ساخته شد. بعد از تهران، اصفهان درصد زیادی از ارمنیان را در خود و در محله جلفا جای داده است. این محله به دلیل قدمت تاریخی بناها و سبک زندگی مردم، جزء یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان است.

بازار قیصریه

بازار قیصریه بخشی از بازار بزرگ اصفهان می باشد و یکی از قدیمی ترین بازارهای ایران محسوب می شود. سر در این بازار نیز جزء آثار باستانی و جاذبه های گردشگری اصفهان است. گردشگران معمولا برای خرید صنایع دستی اصفهان، بیشتر به بازار قیصریه مراجعه می کنند و علاوه بر تماشای سبک سنتی آن، اقدام به خرید صنایع دستی و اقلام مورد نیاز خود می کنند.

آتشگاه اصفهان

از جاذبه های گردشگری اصفهان که بسیار قدیمی و مربوط به دوران ساسانیان است می توان آتشگاه اصفهان یا همان آتشکده را نام برد. این آتشکده در شهر نجف آباد قرار دارد و از عبادتگاه های زردشتیان محسوب می شود. آتشگاه اصفهان سومین بنای بزرگ باستانی در اصفهان است و به صورت 8 ضلعی طراحی شده است. این بنا بر روی کوه ساخته شده و به دلیل معماری که دارد مانند دژ عمل کرده و به همه نقاط دید دارد.

مسجد امام

مسجد امام در میدان امام یا همان میدان نقش جهان قرار دارد و به دستور شاه عباس اول ساخته شده است. درب مسجد با استفاده از ورقه های طلا و نقره تزئین شده و دارای یک حیاط اصلی، چهار ایوان و دو حیاط فرعی است. وجود کتیه های قدیمی به همراه کاشی های هفت رنگ و معرق، مسجد امام را به یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان تبدیل کرده و باعث بازدید گردشگران بسیاری شده است.

مدرسه چهارباغ

مدرسه چهارباغ یا مدرسه سلطانی یکی از مدارس تاریخی و قدیمی اصفهان است. این مدرسه به منظور تعلیم طلاب دینی در اواخر حکومت صفویان ساخته شد. نام این مدرسه از محله ای که در آن واقع شده یعنی محله چهارباغ گرفته شده و به دلیل قدمت، جزء جاذبه های گردشگری اصفهان است. مدرسه چهارباغ دارای کاشی کاری های زیبا و چشم نوازی است و توجه گردشگران را به خود جلب می کند.

آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان شکلی تونل مانند دارد و در عمق 6 متری زمین و در محله ناژوان ساخته شده است. این تونل 33 آکواریوم به همراه گونه های مختلف ماهیان آب شور و شیرین و انواع آبزیان از تمام اقیانوس ها را دارا می باشد. آکواریوم اصفهان به دلیل منحصر به فرد بودن در ایران، از جاذبه های گردشگری اصفهان محسوب می شود و علاوه بر گردشگران خارجی، توجه گردشگران ایرانی از نقاط مختلف جهان را به خود جلب می کند.

کوه صفه

کوه صفه به دلیل نزدیکی به شهر اصفهان، مکانی مناسب برای پیاده روی و فعالیت های ورزشی نظیر سنگ نوردی است. این کوه به دلیل ارتفاع زیاد و صخره های بلندی که دارد مکان مناسبی برای کوهنوردی از نوع حرفه ای است. کوه صفه همچنین دارای تله کابین و سایر تفریحات ورزشی نظیر بولینگ است و می تواند به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان نام برده شود.

چهارباغ عباسی

چهارباغ عباسی نام خیابانی قدیمی در اصفهان است که در زمان شاه عباس اول طراحی و ساخته شده است. این چهارباغ، از معروف ترین چهارباغ های ایرانی در سراسر کشور است. چهارباغ عباسی که از جاذبه های گردشگری اصفهان است همیشه و در طول تاریخ همواره مورد بازدید و توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده و هم اکنون نیز مورد توجه جهانگردان زیادی قرار دارد.

پارک جنگلی ناژوان

شهر اصفهان با وجود قرار گیری در منطقه کویری کشور، دارای پارک های زیبا و سرسبزی است از جمله آن ها می توان به پارک جنگلی ناژوان اشاره کرد. پارک جنگلی ناژوان که مساحت زیادی را به خود اختصاص داده شامل امکاناتی از قبیل زمین ورزشی، استخر، ایستگاه درشکه سواری، قایق رانی، اسب سواری و... است و از این رو می تواند به عنوان جاذبه های گردشگری اصفهان به شمار آید.

باغ پرندگان

باغ پرندگان اصفهان در سال 1375 در این شهر ساخته شد و 130 گونه پرنده را برای بازدید کنندگان به نمایش گذاشته است. این باغ که یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان است شامل 4 برکه برای پرندگانی نظیر اردک و قو و همچنین تعدادی صخره برای پرندگان کوهستانی نظیر عقاب و کبک است. بخشی از باغ پرندگان دازای سقف توری برای حفاظت از پرندگانی است که آزادانه در پارک به پرواز در می آیند.

سوغات اصفهان

سوغات اصفهان به دو گونه خوراکی و غیر خوراکی وجود دارد. از مشهورترین سوغات خوراکی اصفهان می توان به گز و پولکی اشاره کرد. سوغات غیر خوراکی اصفهان شامل ظروف میناکاری و خاتم کاری شده است همچنین از دیگر سوغات اصفهان می توان به پارچه قلمکار و قلم زنی نیز اشاره کرد. گردشگران هنگام بازدید از جاذبه های گردشگری اصفهان، از سوغات این شهر نیز خریداری می کنند و برای خانواده خود به عنوان هدیه می برند.

غذاهای اصفهان جاذبه های گردشگری اصفهان علاوه بر آثار باستانی و اماکن تاریخی، شامل صنایع دستی و غذاهای خوشمزه محلی نیز است. غذاهای اصفهان به دلیل طعم خوشمزه خود، طرفداران زیادی را بین ایرانیان دارد از بین این غذاها می توان به بریونی، کباب مشتی، یخمه ترش، کوکو قندی و قیمه ریزه اشاره کرد. غذاهای اصفهان به دلیل طعم خوبی که دارد علاوه بر گردشگران ایرانی، توریست های خارجی را نیز به سمت خود جذب کرده است. همان طور که گفته شد جاذبه های گردشگری اصفهان بسیار زیاد و متنوع است و هر گردشگری که به ایران سفر می کند اصفهان را به عنوان یکی از شهرهای مورد بازدید خود قرار می دهد.

بریانی

جدیدترین آفرها را میتوانید در پیج اینستاگرام ما ببینید

اشتراک گذاری مطلب در شبکه های اجتماعی whatsapp telegram instagram G mail yahoo

 لینک  اشتراک گذاری مطلب           http://aynazsetareh.com/Page/Show/3059

تور

معمولا در یک تور مسافرتی مفهوم و واژه ای به نام تور لیدر یا راهنمای تور را نیز می شونیم. راهنمای تور شخصی است که در یک تور، مناطق زیبا و تاریخ منطقه مورد بازدید را به مسافران معرفی می نماید. راهنمای تور باید دارای اطلاعات عمومی بالا و همچنین اطلاعات تخصصی مربوط به تور مورد هدایت خود داشته باشد تابتواند بهترین خدمات را اراده نماید

رزرو هتل

ممکن است برای رزرو هتلی به آژانس مسافرتی مراجع کنید و با اصطلاحاتی در مورد اتاق‌های هتل مواجه شوید که معنی آنها را به درستی نمی‌دانید. این که تفاوت FB با All چیست؟ تفاوت All با UAll چیست؟ در ادامه اطلاعات جامعی راجع به انواع هتل‌ها می‌خوانید پس اگر نیاز به مسافرت‌های بعدی به کشور مورد نظر خود را دارید...

ویزا

ویزا از نظر مدت اعتبار به دو نوع چندباره یا مولتی (multi) و یک باره یا سینگل (Single) تقسیم می‌شود. ویزای سینگل: چنانچه ویزای شما به صورت سینگل باشد در این صورت به شما تنها اجازه یک بار ورود به خاک آن کشور داده خواهد شد. ویزای مولتی: چناچه ویزای شما مولتی یا چندباره باشد،به شما امکان ورود و خروج‌های متعدد به کشور صادر کنند...

اینیستاگرام

اینیستاگرام شرکت خدمات مسافرتی ایناز ستاره میرداماد هر روزه بهترین پیشنهادهای مسافرتی اعم از تور ارزان و یا اطلاعات پرواز یا اطلاعات ویزای کشورهای مختلف را ارایه می دهد چنانچه بدنبال اطلاعاتی در مورد برخی از جاذبه های گردشگری کشور های پربازدید هستید به صفحه اینیستاگرام ما مراجعه فرمایید . همچنین برخی از نمایشگاههای صنعتی نیز معرفی میشود.