کویر کاراکال در یزد، یک سفر با یک دنیا خاطره

کویر از هر نوع آن و در هر کجا که باشد جذابیت خاصی دارد کویر به بیکران و بی انتها بودن معروف است. در کویر انسان می تواند خودش باشد. فارغ از هرگونه آثار و نشانه های انسانی. می تواند از دنیای عادی خود جدا شود و روزی را تنها برای خودش بگذراند

 

 

کویر و کویرنوردی در سختی چیزی مانند کوه و کوهنوردی است. از این رو کویر نوردی درست مانند کوه نوردی می تواند یک ورزش محسوب شود. جغرافیای ایران به شکلی است که توانسته هر نوع طبیعتی را در خود جای دهد. از مناطق کوهستانی تا جنگلی، از ساحل های زیبا تا کشورهایی که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. عمده کویر ایران در مرکز آن قرار گرفته در اطراف شهرهای یزد و اصفهان و کرمان. یکی از مشهورترین این بیابان ها را می توان کویر کاراکال در یزد دانست.

جهت مشاهده تورها و پکیج ها کلیک کنید

نقشه هوایی کویر کاراکل یزد

درباره موقعیت جغرافیایی کویر کاراکل

در این مقاله قصد داریم از این کویر کاراکال در یزد صحبت کنیم و آن را بهتر و بیشتر بشناسیم. چرا که این کویر می تواند یکی از مقاصد اصلی گردشگران، باشد.

 

قبل از ورود به بحث اصلی و شناخت کویر کاراکال در یزد، بهتر است وجه تسمیه و علت نام گذاری آن را بیان کنیم. این کویر به دلیل این که از قدیم زیستگاه یکی از معروف ترین و زیباترین گربه سانان به نام کاراکال است، به این اسم مشهور شده است. البته به کویر کاراکال در یزد کویر صادق آباد نیز می گویند. احتمالا به خاطر یکی از آبادی های نزدیک آن این اسم انتخاب شده است. با این حال شهرت اصلی این کویر به خاطر وجود گربه های کاراکال است. این گربه سان به طور خاص بیشتر در ایران و در این منطقه وجود دارند و در ادبیات فارسی ما نیز وارد شده است که آن را به نام منگوله گوش در ادبیات می شناسیم. با این حال در ادامه بیشتر از کویر کاراکال در یزد و البته راجع به این گربه صحبت می کنیم.

شتر سواری در کویر کاراکل یزد

کویر کاراکال در یزد و یک مقصد مناسب گردشگری کویر کاراکال در یزد و یک مقصد مناسب گردشگری کویر با تمام زیبایی که دارد می تواند بسیار هم خطرناک باشد. یکی از مهمترین دلایل این خطرناک بودن را می توان همان ویژگی بارز و مثبت کویر یعنی دور بودن از بیشتر امکانات انسانی دانست. در کلام بهتر در کویر کاراکال در یزد و چه در هر نوع کویر دیگر از فضای شهری به دور هستیم و این یعنی تک و تنها بودن در جایی که جز شتر چیز دیگری وجود ندارد. از این رو امکان گم کردن مسیر بسیار می تواند بالا باشد. از طرف دیگر بسیاری دوست دارند آسمان شب کویر را ببینند و از دیدن آن لذت ببرند.

آسمان زیبای کویر کاراکل در شب

اما شب ماندن در کویر خود نیز خطرات بالایی را با خود به همراه دارد. اما خوشبختانه کویر کاراکال در یزد توانسته بسیاری از این معضلات را حل کند. این کویر به دلیل زیبایی منحصر به فردی که دارد توانسته گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب کند. همین امر باعث شده است که امکانات تفریحی و اقامتی در این کویر به وجود بیاید. اما نگران بکر بودن این کویر نباشید. چرا که این امکانات تقریبا هیچ تاثیری بر این موضوع نداشته است. از لحاظ اقامتی وجود کاروانسراهای سنتی و قدیمی که خود به نوعی بنای تاریخی محسوب می شود مشکل خطرات شب را مرتفع کرده است و از لحاظ تفریحی، شتر سواری توانسته فضایی جذاب به این کویر بدهد.

موتور سواری در کویر کاراکل یزد

اما برای دوست داران هیجان نیز امکان موتورسواری روی شن های این کویر کاراکال در یزد نیز فراهم شده است تا آن ها نیز در این مسیر راضی باشند.

با این حال به هیچ روی نگران آرامش و سکوت کویر نباشید. چرا که همانطور که گفتیم یکی از بزرگترین خصلت های کویر در این است که بی کران و بی نهایت است. از این رو به راحتی می توانید بک جای دنج برای خود پیدا کنید و از سکوت کویر لذت ببرید و غرق تماشای شن های روان و زیبای کویر کاراکال در یزد شوید.

برخی جاذبه های کویر کاراکال در یزد

معمولا وقتی صحبت از کویر می شود، عموما تنها جاذبه آن شن های روان و سکوت محض و آسمان پر ستاره آن به ذهن انسان خطور می کند. گرچه هر کدام از این ها می تواند دلیلی برای مسافرت محسوب شود. و باعث شود که رنج سفر را به جان بخریم. اما کویر کاراکال در یزد از ویژگی های جالب دیگری نیز بهره می برد. جاذبه هایی که هوش و دل هر گردشگری را می برد و باعث می شود که گشت و گذار در کویر کاراکال در یزد بسیار جذاب تر و شیرین تر شود. در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت:

1- خانه وحشی بافقی

یکی از جالب ترین و بارزترین ویژگی های این کویر کاراکال در یزد وجود خانه وحشی بافقی، شاعر نام آشنای ایرانی در نزدیکی آن است. شما می توانید در مسیر و در نزدیکی کویر کاراکال در یزد به این خانه سری بزنید و از معماری جذاب وهیجان انگیز آن لذت ببرید. در حقیقت این خانه می تواند شما را برای دور شدن از روحیات شهری آماده و سپس رهسپار کویر کند.

آب انبار و حمام کاکامیر در کویر کاراکل یزد

2- آب انبار و حمام کاکامیر

یکی از جنبه های دیگر تاریخی که از فواد این کویر محسوب می شود. دیدن این آب انبار قدیمی است. آب انباری با عمق 4 متر که روزی به عنوان ذخیره آب و حمام از آن استفاده می شده است. دیدن این صحنه ها می تواند رنج و سختی که مردم در

اطراف این کویر کاراکال در یزد می کشیدند را به خوبی درک کنیم.

قلعه باقر اباذ در کویر کاراکل یزذ

3- قلعه باقرآباد بافق

یکی دیگر از دیدنی های تاریخی در فاصله یک تا دو کیلومتری کویر کاراکال در یزد، این قلعه می باشد. قلعه باقر آباد که از نامش نیز مشخص است برای شهرستان باق می باشد. منطقه ای که این قلعه قرار گرفته به نوعی است که از بالای برج آن می

توان به زیبایی و عظمت کویر کاراکال در یزد پی برد. اگر کمی شانس با شما یار باشد و هوا کاملا آفتابی باشد. می توانید تلاقی زمین و آسمان را از این فضا ببینید و از دیدن آن لذت ببرید.

چند نکته درباره کویر کاراکال در یزد

یکی از مهمترین نقاطی که می توان گفت این است که مسیر رسیدن به این کویر کاراکال در یزد کاملا آسفالت بوده و تا دم کویر به راحتی می توانید همراه با ماشین بدون هیچ دردسری بروید. وجود یک اقامتگاه تفریحی به نام اقامتگاه شهید برزگری که انواع امکانات رفاهی و تفریحی را دارد، نگرانی شما را بابت پارکینگ و نگهداری ماشینتان برطرف می کند.

اما نکته ای دیگر این است که گرچه ما از امکانات رفاهی، تفریحی و تاریخی کویر کاراکال در یزد گفتیم. اما هیچ کدام یک از این ها بهاندازه زیبایی چشم انداز این کویر زیبا نمی تواند گردشگران به خود جذب کند. راه رفتن بر روی شن های روان، تغییر ظاهر کویر در کسری از ثانیه و رسیدن آسمان به کویر و آسمان پر ستاره کویر از بزرگترین مزیت ها و دلایل زیبایی این کویر کاراکال در یزد محسوب می شود. بنابراین بدون در نظر گرفتن آن همه امکانات و بناهای تاریخی تنها اگر به این کویر سفر کنید، باز هم لذت کافی و کامل را خواهید برد و از سفر خود بی نهایت شاد خواهید شد و مطمئن باشید که سفر شما یک سفر خاطره انگیز برای تمام عمر خواهد بود.

اما ما قول داده بودیم کمی هم از صاحب خانه این کویر یعنی گربه سان کاراکال صحبت کنیم. این حیوان به دلیل هوش بالایی که در شکار دارد بسیار معروف است و قدیم مورد استفاده اهالی قرار گرفته است. این گربه سان بجز زندگی در کویر کاراکال در یزد تنها در آفریقا یافت می شود از این رو می توان گفت که به نوعی با حیوانی خاص در ارتباط هستیم. در سفر به کویر کاراکال در یزد دقت داشته باشید که این حیوان به شدن به قلمرو خودش حساس است و از آن دفاع می کند. بنابراین سعی کنید به قلمرو آن وارد نشوید که مبادا باعث ناراحتی او شوید. از طرف دیگر این گربه سان شبگرد می باشد و معمولا شب ها بیرون می آید. از این رو در لذت های شبانه خود سعی کنید در محدوده محل اقامت خود بمانید تا به شما حمله ای نشود.

چند توصیه امنیتی برای سفر به کویر

همانطور که در بالا گفتیم سفر به کویر با تمام خوبی ها و زیبایی هایی که دارد، خطراتی نیز همراه دارد. البته این مطلب تنها مختص کویر و بیابان نیست و در هر منطقه ای احتمال خطر وجود دارد. از این رو لازم در سفر به کویر کاراکال در یزد و یا هر نوع کویر دیگر، برخی نکات امنیتی را رعایت کنید تا احیانا دچار مشکل نشوید. آن نکات می تواند شامل موارد زیر باشد:

1- همواره دقت کنید که به خاطر نوع تابش آفتاب فواصل در کویر بسیار با آن چیزی که می بینیم متفاوت است. ذهن ما معمولا دچار اشتباه می شود. و همراه به نظر می آید فاصله ها نزدیک تر است. بنابراین سعی کنید همواره یک راهنما داشته باشید و از حرکت های خودسرانه خودداری کنید. چرا که احتمال گم کردن مسیر در این شرایط بسیار بالاست.

2- همواره در سفرهای خود به کویر به این نکته دقت داشته باشید که کسی از دوستان و آشنایانتان از سفر شما مطلع باشد. این امکان همیشه وجود دارد که گوشی شما نتواند ارتباط برقرار کند و اگر نیاز به کمکی داشته باشید و مدتی از نبود شما بگذرد اطلاع کسی از دوستان می تواند به شدت به کار شما بیاید.

3- در پیاده روی های خود در کویر کاراکال در یزد و در هر نوع بیابان دیگر معمولا سعی کنید که آهسته و با آرامش راه بروید. البته این سخن به این معنی نیست که سفر بدون هیجان داشته باشید اما در جاهایی که شناختی روی آنجا وجود ندارد حرکات هیجانی می تواند خطر آفرین شوند.

طوفان شن در کویر کاراکل یزذ

ادامه چند توصیه ایمنی

1- بیابان به بی آب بودن آن معروف است و این بی آبی در کنار گرمای شدید می تواند شما را اذیت کند. از این رو همیشه آب کافی همراه خود داشته باشید تا دچار مشکلاتی چون گرمازدگی و یا تشنگی مفرط نشوید.

2- احتمالا در تلویزیون و یا کارتون ها طوفان شن را دیده اید. همیشه در بیابان این احتمال وجود دارد که یک طوفان شن رخ بدهد. از این رو داشتن یک شال گردن می تواند بسیار مفید باشد. تا با استفاده از این شالگردن در هنگام طوفان شن جلوی مجرای تنفسی خود را بگیرد و نگذارید که شن شما را خفه کند.

اشتراک گذاری مطلب در شبکه های اجتماعی whatsapp telegram instagram G mail yahoo

 لینک  اشتراک گذاری مطلب           http://aynazsetareh.com/Page/Show/3057

تور

معمولا در یک تور مسافرتی مفهوم و واژه ای به نام تور لیدر یا راهنمای تور را نیز می شونیم. راهنمای تور شخصی است که در یک تور، مناطق زیبا و تاریخ منطقه مورد بازدید را به مسافران معرفی می نماید. راهنمای تور باید دارای اطلاعات عمومی بالا و همچنین اطلاعات تخصصی مربوط به تور مورد هدایت خود داشته باشد تابتواند بهترین خدمات را اراده نماید

رزرو هتل

ممکن است برای رزرو هتلی به آژانس مسافرتی مراجع کنید و با اصطلاحاتی در مورد اتاق‌های هتل مواجه شوید که معنی آنها را به درستی نمی‌دانید. این که تفاوت FB با All چیست؟ تفاوت All با UAll چیست؟ در ادامه اطلاعات جامعی راجع به انواع هتل‌ها می‌خوانید پس اگر نیاز به مسافرت‌های بعدی به کشور مورد نظر خود را دارید...

ویزا

ویزا از نظر مدت اعتبار به دو نوع چندباره یا مولتی (multi) و یک باره یا سینگل (Single) تقسیم می‌شود. ویزای سینگل: چنانچه ویزای شما به صورت سینگل باشد در این صورت به شما تنها اجازه یک بار ورود به خاک آن کشور داده خواهد شد. ویزای مولتی: چناچه ویزای شما مولتی یا چندباره باشد،به شما امکان ورود و خروج‌های متعدد به کشور صادر کنند...

اینیستاگرام

اینیستاگرام شرکت خدمات مسافرتی ایناز ستاره میرداماد هر روزه بهترین پیشنهادهای مسافرتی اعم از تور ارزان و یا اطلاعات پرواز یا اطلاعات ویزای کشورهای مختلف را ارایه می دهد چنانچه بدنبال اطلاعاتی در مورد برخی از جاذبه های گردشگری کشور های پربازدید هستید به صفحه اینیستاگرام ما مراجعه فرمایید . همچنین برخی از نمایشگاههای صنعتی نیز معرفی میشود.