جاذبه های گردشگری کویر مرنجاب

کویر مرنجاب یکی از زیباترین کویرهای ایران است و در بین توریست ها و افراد ماجراجو و عاشقان کویر بسیار محبوب است. این کویر زیبا در استان اصفهان و در شمال شهرستان آران و بیدگل از توابع کاشان می باشد و با دریاچه نمک آران و بیدگل و کویر مسیله، دریاچه نمک حوض سلطان و همچنین دریاچه نمک حوض مره، کویر بند ریگ و پارک ملی خبر هم مرز است.

 

 

جالب است بدانید که این کویر در ابتدا "مرد رنج آب" نام داشت ولی در گذر زمان، نام آن به مرنجاب تغییر پیدا کرد، دلیل این نامگذاری هم این بوده که کندن قنات در این منطقه بسیار سخت بوده و بعضا ماه ها و سال ها طول می کشید تا مردم به آب شیرین برسند. شرکت در تور کویر مرنجاب می تواند فرصت بسیار خوبی برای شما فراهم کند تا بتوانید یک شبانه روز متفاوت را در زندگی خود تجربه نمایید، کویر گردی و شرکت در تور کویر به مانند یک دورهمی خودمانی است که در بطن آن تنها انرژی های مثبت در جریان است و جو عاری از هر گونه پالس منفی است، چرا که تنها آسمان و کویر و شب و آتش وجود دارد و همین ها برای داشتن لحظاتی پاک و دوست داشتنی کفایت می کند.

جهت مشاهده تورها و پکیج ها کلیک کنید

کویر مرنجاب

جالب است بدانید کویر مرنجاب در مسیر جاده مشهور ابریشم قرار دارد و همین موضوع یکی از دلایل مهم جذب توریست و علاقه مندی افراد به این منطقه می باشد، همچنین موارد دیگری مانند امنیتی که این کویر دارد، تنوع جاذبه ‌های گردشگری آن و گونه ‌های جانوری و پوشش گیاهی این منطقه باعث شده تا تعداد افرادی که جذب سفر به این کویر میشوند روز به روز بیشتر شوند. جاذبه های کویر مرنجاب از جمله دریاچه نمک، تپه های شنی و یک جزیره بسیار دیدنی هستند که در ادامه بیشتر درباره آنها صحبت خواهیم کرد.

 

تپه های شنی کویر مرنجاب

تپه های شنی یکی از مهم ترین جاذبه های هر کویری هستند که در کویر مرنجاب نیز این تپه های شنی وجود دارند با این تفاوت که ارتفاع آن ها بسیار بیشتر از تپه های شنی در سایر کویر ها است و از جمله زیبایی هایی که در این جا می توان دید جنگل های تاغ است که در پایین این تپه های بلند شکل گرفته اند و جذابیت بی نظیری را به این منطقه بخشیده اند. اگر به این کویر زیبا سفر کردید، تماشای طلوع خورشید را از بالای رمل ها از دست ندهید، چرا که یکی از زیباترین و آرامش بخش ترین لحظات زندگی خود را از دست خواهید داد.

 

پوشش گیاهی و جانوری کویر مرنجاب

جالب است بدانید کویر مرنجاب یکی از بخشنده ترین و سرسبزترین کویرهای ایران است و از پوشش گیاهی غنی برخوردار است و در آن گیاهانی از قبیل درخت تاغ، درخت گز، بوته ‌های قیچ، اسکنبیل، ارته و دم گاوی وجود دارد

کویر مرنجاب

و به دلیل همین پوشش گیاهی فراوان، حیوانات بسیاری در آن زندگی می کنند که از جمله آنها می توان به گرگ، کفتار، شغال، روباه و گربه شنی، آفتاب پرست، بزمجه، مار و عقرب، مارمولک، شاهین و عقاب اشاره نمود. یکی از دلایل اهمیت این منطقه از نظر فعالان محیط زیست و علاقه مندان به طبیعت و حیوانات، وجود یوز ایرانی در آن است و آنطور که افراد ساکن در این منطقه گفته اند، 291 قلاده یوزپلنگ در این کویر زندگی می کنند.

 

 کویر مرنجاب

 

 

دریاچه و جزیره کویر مرنجاب

یکی دیگر از جاذبه های کویر مرنجاب زیبا، دریاچه نمک آران و بیدگل است که در تمامی سال و به خصوص زمان هایی که باران می بارد، دیدنی است.

کویر مرنجاب

علاوه بر این دریاچه جزیره ای سرگردان نیز در این کویر وجود دارد که البته در زمان های بارش تبدیل به جزیره می شود و در بیشتر ماه های سال که بارانی نمی بارد، نمکزاری بیش نیست ولی باز هم دیدنی است و اگر می خواهید این نمکزار را به شکل جزیره ای زیبا ببینید، باید از قبل آب و هوا را چک کنید و زمانی به مرنجاب بروید که باران باریده باشد.

 کویر مرنجاب

 

چاه تاریخی کویر مرنجاب و کاروانسرای مرنجاب

از دیگر جاذبه های دیدنی مرنجاب که توریست های زیادی را به خود جذب می کنند، قلعه یا کاروانسرای مرنجاب و یک چاه تاریخی است که به صورت دستی کنده شده و در گذشته های دور از آن به عنوان جای آبشخور شترهای کاروان ها استفاده می شده است. قلعه مرنجاب به دستور شاه عباس صفوی، در مسیر جاده ابریشم ساخته شد و کاروان های بسیاری از این مسیر عبور می کردند و در این مکان شب را سپری می کردند. امروزه هم توریست ها و افرادی که به این کویر می روند، می توانند این کاروانسرا را به عنوان محل اقامت در کویر مرنجاب برگزینند.

 کویر مرنجاب

 

تفریحات کویر مرنجاب

شاید با خود فکر می کنید که سفر به دل کویر کاری بیهوده و خسته کننده است و شاید حوصله سر بر باشد ولی هرگز چنین نیست و اگر با به کویر مرنجاب بروید، نظرتان کاملا عوض می شود چرا که در این کویر بی پایان و زیبا تفریحات بسیاری وجود دارد که می توانید با آن ها سرگرم شوید، در ادامه به معرفی چند تایی از این تفریحات می پردازیم.

پیاده روی با پای برهنه در کویر مرنجاب

در کویر مرنجاب کفش ها را فراموش کنید و کنار بگذارید و با پای برهنه راه بروید، البته این برای زمانی است که هوا رو به خنکی می گراید و رمل ها دیگر داغ و سوزان نیستند. در جاهایی که عمق ماسه ها کمتر هستند می توانید یک پیاده روی بدون کفش لذت بخش داشته باشید. خوب است بدانید که زمین انرژی بسیار قوی مثبتی دارد که بدینوسیله از طریق کف پاها به انسان منتقل می شود، به طور کلی پیاده روی با پای برهنه بر روی زمین انرژی بخش است.

کویر مرنجاب

اسکی بر روی شن های کویر

یکی از تفریحات جذابی که بسیار در بین کویرنوردان محبوب است، اسکی بر روی تپه های ماسه ای است و تعداد علاقه مندان به این تفریح روز به روز بیشتر هم می شود. جالب است بدانید این تفریح که نوعی ورزش است نه آسیبی به کویر و طبیعت آن می زند و نه خطری برای افراد دارد.

کویر مرنجاب

شتر سواری در کویر مرنجاب

یکی از تفریحات بسیار محبوب دیگر که می توانید در سفر به کویر مرنجاب آن را تجربه نمایید، شتر سواری است، این تفریح پر از هیجان نیست که پر از آرامش است و شما با صدای زنگوله شترها می توانید به سکون و آرامشی قوی و عمیق دست یابید. این تفریح را اکیدا به شما پیشنهاد می کنیم چرا که می توانید لحظات ناب و نایابی را به وسیله آن تجربه کنید.

 کویر مرنجاب

سواری در کویر مرنجاب با موتورهای چهار چرخ

اگر عاشق هیجان هستید بهترین وسیله موتورهای چهار چرخ هستند که می توانید با کرایه کردن آن ها در کویر و روی شن ها و ماسه ها رانندگی کنید و به اوج هیجان برسید. هزینه زیادی هم ندارد و برای هر نیم ساعت 30 هزار تومان باید پرداخت که

البته نیم ساعت برای سواری با این وسیله بسیار طولانی است و ممکن است خسته کننده باشد، پیشنهاد برای سواری با چهارچرخ ها در کویر، ده دقیقه است.

کویر مرنجاب

تماشای آسمان بیکران

شاید تمامی این تفریحاتی که نام بردیم، جذاب و هیجان بخش باشند ولی حقیقت این است که بیشتر افراد با هدف تماشای آسمان کویر و صور فلکی در شب، سفر به کویر را برمی گزینند. بسیاری از توریست ها گرمای داغ روز کویر را به عشق شب کویر و دراز کشیدن بر روی ماسه ها و تماشای آسمان تحمل می کنند. آسمان کویر مرنجاب بعد از غروب خورشید پیدا می شود و در آخر شب، کهکشان راه شیری نمایان می شود و بسیاری از کسانی که به کویر می روند تنها منتظر این لحظه اند، در سفر به کویر بیشتر در آسمان باشید تا در زمین.

 

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب

برای اینکه سفر بهتر و جذاب تری داشته باشید، فصل های سرد برای سفر به کویر بهترین زمان هستند، البته کویر مرنجاب در تابستان نیز جذابیت های خود را دارد ولی ممکن است در طول روز، تحمل گرما سخت باشد چون دمای هوا در طول روزهای تابستان در کویر مرنجاب در حدود 40 درجه سانتی گراد می باشد. دمای هوای مرنجاب در طول روز در پاییز و زمستان حدود 19 و در شب در حدود 5 درجه سانتی گراد می باشد که این دمای خوبی برای کویر گردی و لذت بردن از بودن در کویر است. اوایل فصل بهار هم به دلیل اعتدال و خنکی هوا زمان خوبی برای سفر به کویر است و می توانید سفر دلچسبی را تجربه کنید.

نکات مهمی که در سفر به کویر مرنجاب باید رعایت کنید

قبل از سفر به کویر به صورت گروهی و یا با تور حتما یکی از افراد خانواده و دوستان خود را از مقصد و مدت زمان سفر مطلع نمایید.در صورتی که به صورت مستقل از تور و با دوستان خود به کویر می روید در نظر داشته باشید که باید با خودروهای شاسی بلند و دو دیفرانسیل و حتما دو ماشینه سفر کنید و در صورتی که کسی در بین شما نیست که مسیر را بشناسد، همواره در مسیرهای اصلی حرکت کنید و به اصطلاح به جاده خاکی نزنید.

حتما آب و غذای اضافه بر سازمان به همراه داشته باشید تا اگر اتفاق غیر مترقبه ای رخ داد، در امان باشید. در صورتی که در کویر گم شدید هرگز پیشروی نکنید و بهترین کار در این شرایط این است که سعی کنید با دیگران ارتباط برقرار کنید و در صورتی که موبایل آنتن نمی دهد باید لاستیک زاپاس اتومبیل را بسوزانید و با تولید دود نشانه ای ایجاد کنید، همچنین برای در امان بودن از آفتاب سوزان باید به فکر ساختن یک سرپناه باشید.

برای شرکت در تور یکروزه کویر مرنجاب می توانید به وب سایت گروه آیناز ستاره مراجعه و با قیمتی مناسب تور کویر مرنجاب خود را رزرو نمایید. از جمله امکانات این تور می توان به صبحانه بوفه، پرداخت کلیه ورودی ها، پذیرایی بین راهی، لیدر مجرب و بیمه کامل اشاره کرد، لازم به ذکر است ساعت حرکت از تهران 3 صبح و مسافت بین تهران تا کویر در حدود 3 ساعت می باشد.

اشتراک گذاری مطلب در شبکه های اجتماعی whatsapp telegram instagram G mail yahoo

 لینک  اشتراک گذاری مطلب           http://aynazsetareh.com/Page/Show/3056

تور

معمولا در یک تور مسافرتی مفهوم و واژه ای به نام تور لیدر یا راهنمای تور را نیز می شونیم. راهنمای تور شخصی است که در یک تور، مناطق زیبا و تاریخ منطقه مورد بازدید را به مسافران معرفی می نماید. راهنمای تور باید دارای اطلاعات عمومی بالا و همچنین اطلاعات تخصصی مربوط به تور مورد هدایت خود داشته باشد تابتواند بهترین خدمات را اراده نماید

رزرو هتل

ممکن است برای رزرو هتلی به آژانس مسافرتی مراجع کنید و با اصطلاحاتی در مورد اتاق‌های هتل مواجه شوید که معنی آنها را به درستی نمی‌دانید. این که تفاوت FB با All چیست؟ تفاوت All با UAll چیست؟ در ادامه اطلاعات جامعی راجع به انواع هتل‌ها می‌خوانید پس اگر نیاز به مسافرت‌های بعدی به کشور مورد نظر خود را دارید...

ویزا

ویزا از نظر مدت اعتبار به دو نوع چندباره یا مولتی (multi) و یک باره یا سینگل (Single) تقسیم می‌شود. ویزای سینگل: چنانچه ویزای شما به صورت سینگل باشد در این صورت به شما تنها اجازه یک بار ورود به خاک آن کشور داده خواهد شد. ویزای مولتی: چناچه ویزای شما مولتی یا چندباره باشد،به شما امکان ورود و خروج‌های متعدد به کشور صادر کنند...

اینیستاگرام

اینیستاگرام شرکت خدمات مسافرتی ایناز ستاره میرداماد هر روزه بهترین پیشنهادهای مسافرتی اعم از تور ارزان و یا اطلاعات پرواز یا اطلاعات ویزای کشورهای مختلف را ارایه می دهد چنانچه بدنبال اطلاعاتی در مورد برخی از جاذبه های گردشگری کشور های پربازدید هستید به صفحه اینیستاگرام ما مراجعه فرمایید . همچنین برخی از نمایشگاههای صنعتی نیز معرفی میشود.